NutriHorse

...kvalita, která koním chutná

CZ

FAQ

1. Kolik obsahuje NutriHorse Chondro tablet a kolik NutriHorse Biotin Alga Plus?

V 1 kg výrobku NutriHorse Chondro a Biotin Alga Plus je okolo 300 tablet, přičemž jedna tableta váží zhruba 3,3 g ± 5%. Protože je výrobek vážen na kilogramy může dojít ke změnám v obsahu tablet.

2. Jaký je rozdíl v použití NutriHorse Gelatin a Chondro?

Základní surovinou v přípravku NutriHorse Gelatin je želatina (hydrolyzát kolagenu), proto je tento preparát určen spíše k prevenci a ochraně pohybového aparátu. Je dobré ho používat v kůrách. Je možné ho také používat dlouhodobě. NutriHorse Chondro obsahuje kromě želatiny navíc chondroitin sulfát a glukosamin sulfát. Tento preparát je určen převážně k léčbě popř. k podpoře léčby a regeneraci kloubního aparátu koní. Je dobré, aplikaci tohoto preparátu konzultovat s veterinárním lékařem.

3. Jaký je rozdíl v použití NutriHorse Biotin a Biotin Alga Plus?

NutriHorse Biotin je určen k prevenci a popř, k léčbě poruch kopytní rohoviny. Obsahuje takové množství biotinu (vitamin H) a dalších látek, které zajišťují adekvátní růst kopyta. NutriHorse Biotin Alga Plus obsahuje pouze poloviční množství biotinu (H 50) a navíc sladkovodní řasu rodu Chlorella, která má vliv na kvalitu a barvu srsti. Proto je účinek tohoto preparátu směřován na kůži a srst. Vzhledem k podobnému složení obou preparátů je možný jejich vzájemný vliv na kopyta a srst. Je nutné si tyto přípravky vyzkoušet a najít vhodnou kombinaci pro Vašeho koně.

4. Náš koník dostává krom přípravku NutriHorse Gel i NutriHorse Standard denně a také přidáváme NutriHorse H50plus. Je ve výborné kondici, a jsem si jistá že za to můžeme vděčit výrobkům Vaší skvělé firmy. Mohla bych se Vás zeptat jen na takovou malou zajímavost - Váš VitamixGel velmi chutná i mému psovi :-). Né že bych ho nutila ke konzumaci, ale vždy využije příležitosti, aby si mohl alespoň líznout. Mohla bych se Vás také při této příležitosti zeptat zda-li není tento přípravek pro mého psa nebezpečný, také mu neunikne příležitost aby "ukradnul" i biotin, předpokládám samozřejmě že nebezpečný není (protože i on se těší výbornému zdraví), ale na druhou stránku je to přece jenom určeno pro koně.

Nemusíte mít strach, pokud si Váš pes občas dopřeje H nabo Gel. Je to také zvíře jako kůň a tudíš živiny potřebné pro koně jsou důležité i pro psa. Samozřejmě vycházím z toho, že toho nesežere kila. Pak by mohl vzniknout problém s předávkováním účinných látek, které přípravek obsahuje (např.Zn, Cu). To co ho láká na těchto přípravcích je sladká chuť, protože obsahují poměrně hodně cukru, popř glukozy nebo jiného sladidla.

5. Před časem jsme pro našeho koníka koupili přípravek Vaší firmy "Vitamix Gel", prosím jen o informaci, zda-li můžeme tento podávat každý den, bez přerušení - třeba celý rok. Chtěli bychom, aby měl co nejlepší zdraví, ale zase se chceme ujistit zda-li mu nemůže každodenní podávání tohoto přípravku uškodit.

Vitamix Gel, nyní přejmenován na NutriHorse Gelatin a zařazen do červené řady výrobků NutriHorse určených pro koně, je možné podávat celý rok. Více však převažuje použití v kůrách, které se opakují podle potřeby. Záleží na zdravotním stavu koně a jeho sportovním či pracovním využití. Udává se, že obsah želatiny (hydrolyzát kolagenu) zahušťuje krev a proto je vhodné jeho použití v určitých intervalech (kůrách), které se opakují 2-3x za rok po dobu 10 týdnů. Na druhé straně, pokud je kůň v horším zdravotním stavu a tuto želatinu potřebuje, je možné předpokládat, že ji tělo využije rychleji a tak nedojde k takovému zahuštění krve a námaze oběhového systému. Dále je vhodné podávat přípravek modré řady Standard, Sport nebo Junior, které jsou určeny ke krmení denně a doplňují potřebné minerální látky a vitaminy popř. aminokyseliny, které nejsou obsaženy v NutriHorse Gelatin.

6. Siláž nebo senáž ve výživě koní.

Krmení koní siláží nebo siláží ze zavadlé píce (senáží) není u nás moc rozšířené. S krmením kukuřičné siláže jsem se zatím osobně nesetkal. Používání senáže z trav pro krmení koní je velmi rozšířené v Německu nebo Irsku a Anglii. U nás krmí senáž např. stáj Pecínov nebo dostihový trenér p. František Holčák. Při použití kukuřičných siláží ve výživě koní je nutné zvážit několik faktorů: 1. Pro potlačení aktivity clostridií je velmi důležitý obsah sušiny, který by měl být větší než 35 % a nejlépe, pokud přesahuje 40%. 2. pH siláže by mělo být nižší než 6, aby došlo k potlačení nežádoucí mikrobiální aktivity. Někteří koně nežerou siláž s pH nižším než 4,5, což je zapříčiněno nepříjemnou chutí. 3. Kukuřičná siláž má nevyhovující poměr živin pro koně. Naproti tomu obsah sušiny senáže se pohybuje přibližně okolo 50 – 60 % a pH 4,5 až 5,5. Uchování píce je na stejném principu jako u kukuřičné siláže. Základem je mléčné kvačení, při kterém se produkuje kyselina mléčná, která působí jako inhibitor na mikrobiální aktivitu. Tento proces je závislý na přítomnosti vzdušného kyslíku. Senáž je velice vhodná pro koně s dýchacími problémy, protože neobsahuje prach a je u ní potlačeno rozmnožování houbních spor. V pokusu s poníky byl sledován vliv senáže a sena na stravitelnost živin a rychlost průchodu tráveniny zažívacím traktem (Moore-Colyer et al., 2003). Senáž a seno bylo ve dvou formách: celé nebo řezanka. Senáž statisticky významně (P< 0,05) ovlivnila stravitelnost sušiny, organické hmoty, bílkovin a vlákniny. Nebyl rozdíl mezi formami senáží. Rychlost průchodu tráveniny z jednotlivých typů objemného krmiva byla následující: senáž z celých rostlin (29.0 h) > senáž řezanky (27 h) > seno celé a řezanka (26 h). Na základě těchto údajů lze koně krmit senáží jako jediný zdroj objemného krmiva.



Chtěli byste se také na něco zeptat? Rádi Vám odpovíme. Svůj dotaz můžete napsat zde.